Samsung Galaxy S21 İncelemesi 2021
 • 01 Nisan 2021
 • 75

Samsung Galaxy S21 modeli, serinin evvelki modeli olan S20 modeline göre ilk bakışta biraz geride görünüyor zira şirket en son gelişmeleri cebinde isteyen kullanıcılar için bunları S21 Ultra modelinde sunmaya başladı ve bu sayede S20’nin ücretinin biraz daha uygun olması olası oldu. Dolayısıyla modeller arasında biraz ayrışma olduğunu söyleyebiliriz.

Samsung Galaxy S21 İncelemesi

Bunun neticeninde S21 modeli biraz daha az heyecan verici görünebilir fakat yeniden de çok iyi bir tercih olmaya devam ediyor. Ücretinin daha önceki S serilerine göre biraz daha uygun olması sebebiyle alaka çekebilir.

Benzer özelliklere sahip olup da ekranın daha büyük olmasını isteyenler için Galaxy S21 Plus modeli mevcut. Özellikleri çok benzer fakat Plus modelinde telefon daha büyük ve batarya kapasitesi daha iyi. Ayrı olarak arkasındaki cam daha kaliteli.

S21 modelinde ise kuvvetli bir çipset kullanılmış, kamera yazılımı daha kaliteli ve pil ömrü de yüksek. Bu yüzden bir günü çıkartmakta çok da zorlanmayacaktır.

Alette FullHD+ 6.2 inç bir ekran bulunuyor fakat 120 Hz’lik yenileme hızı ile çok akıcı bir ekran tecrübesi sunuyor. Renkler ve parlaklık seçenekleri de çok geniş.

Tasarım

Samsung Galaxy S21 İncelemesi

Aletin en dikkat çekici özelliği önceki modele göre ciddi bir tasarım farklığına girilmiş olması. Kullanılan malzemeler, renkler ve görünüm ciddi şekilde değişmiş.

6.2 inçlik Full HD+ AMOLED ekrana sahip olan alet, S21 ailesinin de en küçük azası ve bu yüzden tek elle kullanımda büyük meseleler yaşamanız olası değil. Plus modelini alırsanız daha büyük bir ekran elde edebiliyorsunuz, Ultra modeli ise en geniş ekranı sunuyor ama iki model de S21’den daha pahalı.

Galaxy S21 modelinde S20’nin aksine arka kapak tamamiyle cam değil ve glasstic isimi verilen bir malzeme kullanılmış. Bu malzeme plastik ve cam arası bir madde. Cam kapak kadar özel durmuyor ama donuk bir yapıda olması ucuz plastiğe benzemesine mani oluyor. Bu uygulama parmak izine de engel oluyor ve ayrı olarak kenarlarda metal kullanımı cihaza daha pahalı bir görüntü vermiş.

Cihazın arkasındaki kamera dizilimi, piyasadaki diğer cihazlardan biraz değişik ve Samsung buna Contour Cut Camera ismini veriyor. Kamera serisi dışa doğru çok büyük bir çıkıntı yapmadığı için mesele hayata ihtimaliniz düşük.

Cihazın alt bölümünde SIM yuvası, USB-C girişi ve hoparlör ızgarası bulunuyor. Sağ tarafta ise güç ve ses düğmeleri var. 

Samsung bir müddettir modellerinde kenara doğru eğimli bir ekran kullanıyor fakat ne yazık ki bu özellik Galaxy S21 modelinde kaldırılmış.

Eğimli ekrana alışkın değilseniz bir kaybınız olmayacaktır ancak bu özelliği sevenler için maalesef kötü bir haber. S21 Ultra modelinde ise bu özellik kullanılmaya devam ediyor.

Ekran

Samsung Galaxy S21 İncelemesi

Galaxy S20 modelinded Quad HD ekran kullanılırken, S21 modelinde maalesef Full HD+ ekrana geçiş yapılmış ve bu daha düşük bir çözünürlük mananına geliyor. Bunun sebebi cihazın ücretini düşük tutabilmek ama normal bir kullanıcı için büyük bir fark yaratmayacaktır. QHD ekran S21 Ultra modelinde kullanılmaya devam ediyor.

Cihazın ekran yenileme hızı 120 Hz ve adaptif olduğu için oyun oynarken 120 Hz’de çalışırken, sesli kitap dinleme gibi ekran yenileme hızının çok ehemmiyetli olmadığı anlarda bu hızı düşürerek şarjı daha tasarruflu kullanıyor.

Parmak izi sensöründe de iyileştirmeler yapılmış ve sensör artık çok daha büyük ve bu nedenle basması kolay. Çalışma hızı da yükselmiş. 

Kamera

Samsung Galaxy S21 İncelemesi

Galaxy S21’in kamera donanımı geçen yılki S20 ile aynı ama bu kez kamera modülü daha ince ve yazılımı da aktüellenmiş.

Arkadaki 3 lensli kamerada şunlar var: 12 MP ana kamera, 12 MP ultra geniş kamera ve 64 MP telefoto sensörü. Bu sensör 3x hibrit optik zoom yapmaya imkan tanıyor. S20’den bu cihaza geçenler çok büyük bir fark görmeyebilirler ancak S10 gibi modellerden gelenler için ciddi farklar var.

Telefoto kamerası 3x optik zoom ve 30x dijital zoom olanağı sağlıyor. 

10 MP’lik selfie kamerası çok özel bir şey sunmuyor ancak işlevini yerine getiriyor. 

Yönetmen modu sayesinde hem ön hem de arka kamerayı aynı anda kullanmak mümkün. Böylelikle bilhassa yayın yapanların işinin kolaylaştırılması amaçlanıyor.

Kamerası video çekerken 8K görüntü kalitesinde saniyede 24 kare olanağı sunuyor. 4K kalitede 30 ve 60 kare hızları mümkün. Full HD’de ise 30, 60 ve 240 FPS’lik çekim yapmak mümkün.

Özellikler ve Performans

Samsung Galaxy S21 İncelemesi

Samsung Galaxy S21 AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ dışındaki ülkelerde Exynos 2100 çipsetini kullanıyor. Bu çipset, Samsung’un evvelki dönemlerdeki çipsetlerinden çok daha üstün görünüyor ve artık Qualcomm ile arasında büyük farklar kalmamış vaziyette.

Aletin teknik özellikleri şöyle listeleniyorlar:

 • Ağırlık: 169g
 • Boyutlar: 151.7 x 71.2 x 7.9 mm
 • Ekran: 6.2-inç
 • Çözünürlük: FHD+ (2400×1080)
 • Yenileme hızı: 120Hz
 • Piksel yoğunluğu: 421ppi
 • Çipset: Exynos 2100
 • RAM: 8GB
 • Depolama alanı: 128GB / 256GB
 • Arka kameralar: 12MP + 64MP + 12MP
 • Ön kamera: 10MP
 • Pil: 4,000mAh

Galaxy S21 8 GİGABYTE hafıza ile gelirken, Ultra modeli 12 ve 16 GİGABYTE’lık seçenekelre sahip.

Ayrıca 8 GİGABYTE bellek ile beraber 128 veya 256 GİGABYTE depolama alanı tercihleriniz var. Ama bu defa microSD desteği olmadığı için bu alanı genişletmenin bir yolu yok.

Android 11’e sahip olan ve One UI 3.0 arayüzü ile beraber gelen S21’in yıl sonuna doğru Android 12’yi alması bekleniyor.

Samsung bu modelde 5G uyumu da sunuyor ve daha bölgenizde 5G olmasa da en azından gelecek için hazır olabilirsiniz.

Pil Ömrü

Samsung Galaxy S21 İncelemesi

Galaxy S21’in pil ömrü oldukça güzel ve bunun asal sebebi Exynos 2100 çipset.

Genel olarak günü kurtarıyor ve GPS gibi çok yoğun pil harcayan şeyleri kullanmadıkça yatana kadar kullanabiliyorsunuz.

Şarj etmesi oldukça kolay zira 25W’lık bir hızlı şarj olanağı var. Ayrı olarak Qi kablosuz şarjı da destekliyor.

Ters wireless şarj olanağı da var. Başka bir deyişle aletinizin gücünü kullanarak Qi-uyumlu olan kablosuz kulaklıklar gibi şeyleri kullanabiliyorsunuz fakat bu süreç biraz yavaş işliyor ve bu yüzden yalnızca acil vaziyetlerde uygun.

Ne yazık ki S20 serisinde kullanılan 45W’lık şarj aletlerini bu modelde kullanmak olanaksız.

Ayrı olarak aletin kutusundan da şarj aleti çıkmıyor. 

Samsung Galaxy S21 İncelemesi yazısı ilk önce Ayşe Tolga İyi Hayat üzerinde ortaya çıktı.

Türkçe makale özgünleştirme tarafından yapılmıştır.

Bu içeriği paylaş