NUMEROLOJİDE GÜNEŞ SAYISI
  • 10 Temmuz 2023
  • 124

Astrolojide doğduğumuz ay ve gün, nasıl ki bir burca tekabül edip bizim karakterimize ayna tutuyorsa ve biz bu durumu “güneş burcumuz” şeklinde adlandırıyorsak, astrolojiyle sıkı bir etkileşimde olan numerolojide de doğum tarihimiz bize “güneş sayımız”ı verir.

Güneş sayımız varlığımızın özünü oluşturur. Kendimizle ilgili birçok şeyi fark etmemizi sağlar, bize kendimizi daha yakından tanıma fırsatı verir. Bununla da kalmaz karşımızdaki kişilerin karakteristik özelliklerine dair bizlere ipucu verir. Etkileşimde olduğumuz insanların güneş sayılarını bildiğimizde onlarla ilişkilerimizi güçlendirme şansımız artar. Böylece girdiğimiz her ortamda daha ılımlı bir atmosfer oluşturabiliriz.

Bu yönüyle güneş sayısı, yaşam döngümüzde lider görevi görür. Çünkü hayata bakış açımız, duygularımızı nelere yönlendirdiğimiz, nasıl yol aldığımız bu sayıda saklı.

Güneş sayımızı bulmak için sadece doğduğumuz gün ve ayın sayılarını toplamamız gerekir. Doğum yılını bu hesaplamaya dahil etmeyiz. Örneğin: 6.07.2023 tarihinde doğan bir bireyin güneş sayısı gün (6) + ay (7) = 13 şeklindedir. Numerolojide her konu için sayıları sadeleştirmemiz gerektiğinden, çıkan 13 sayısını da kendi arasında toplayarak 1+3 = 4 sayısına ulaşırız. Yani 6 Temmuz tarihinde doğan birinin karakteristik özelliklerini yansıtan sayı 4’tür.

Şimdi 1’den 9’a kadar güneş sayılarının anlamlarını öğrenelim:

Güneş sayısı 1 olanlar :

One very happy energetic businessman with his arms raised

 Hırslı, kararlı ve azimli insanlardır. Büyük şeyler başarma arzusu içinde olurlar. Bundan dolayı en olumsuz durumlarda bile pozitif kalmayı başarabilirler. Sorumlulukları onları korkutmaz. Neşeli bir doğaları vardır. Karşılarına engel çıksa da kolaylıkla üstesinden gelebilirler. Kendilerine güvenleri tamdır. Fazla mükemmeliyetçi olmaları detaylarda boğulmalarına sebep olabilir. Bir işi en ince ayrıntısına kadar planlamadan harekete geçmezler. Planlarındaki en ufak bir aksaklık paniğe kapılmalarına sebep olabilir.

Sayının negatifinde yol alırlarsa kendilerine karşı güvenleri ve saygıları düşük seviyede olur. Kendi kararlarını vermekte zorlanabilirler. Güneş sayısı 1 olanlar için önerim: özsevgi ve kendini kabul çalışmaları.. Meditasyonlarla veya bilinçaltı çalışmalarıyla da şifalanabilirler.

 Güneş sayısı 2 olanlar:

Mantıklarıyla hareket ederler ve pragmatiklerdir. Faydalı olduğuna inandıkları bilgiler için harekete geçerler. Her şeyi enine boyuna düşünürler. Sürekli geleceğe yönelik kararlar alırlar fakat bunları rutin olarak uygulamakta zorlanırlar. Sezgileri kuvvetlidir fakat bunu göz ardı ederler. Öncelikleri daima mantıktır. İşlerini her zaman en iyi şekilde yapmaya özen gösterirler ve her durumda mutlaka yedek planları vardır.

Sayının negatifinde yol aldıklarında insanları kolaylıkla yargılayabilirler. İçlerinde besledikleri büyük sevgi enerjisine rağmen, her insanla iletişime geçmek istemezler. Soğuk ve pasif olabilirler. Böyle bir durumda yapmaları gereken şey, insanların kendilerine ayna tuttuğunu kabul etmeleri ve onları yargılamaya son vermeleridir.

Güneş sayısı 3 olanlar:

Ode to Lise

Son derece yaratıcı insanlardır. Hayattan keyif almasını bilirler. Güçlü bir auraları vardır ve insanlar, onların çevresinde bulunmaktan keyif alırlar. İyimserlerdir, tüm insanlara hoşgörü ile yaklaşırlar. Çevrelerindeki her şeyi keşfetmeye bayılırlar. Karşılaştıkları sıra dışı olayların bile üstesinden kolaylıkla gelirler. İnsanlarla ilişkileri önemserler. Empatik ve yardımseverlerdir.

Negatifinde yol aldıklarında, yetersiz hissedebilirler. İşlerine odaklanmakta zorlanabilirler. Bu yüzden başladıkları işi bitirmeye özen göstermeliler. İnsanlara tutamayacakları sözleri verme konusunda dikkatli olmalılar.

Güneş sayısı 4 olanlar:

Çalışkan insanlardır. Zamanlarını kendileri için en faydalı şekilde harcarlar. Her işi özveriyle tamamlarlar. Sabırlı ve kararlılar. Zaman zaman değişen koşullara uyum sağlamakta zorlanabilirler fakat değişiklik onları korkutmaz. Planlı programlı yaşamayı severler. Diğer insanlara göre daha soğukkanlıdırlar. En olumsuz durumlarda bile soğukkanlılıklarını korurlar.

Sayının negatifinde yol alırlarsa inatçı ve önyargılı olabilirler. Olaylara, insanlara aşırı şüpheci yaklaşabilirler. Erteleme davranışında bulunabilirler. Değişime direnç göstermeyi bırakıp organize edici özelliklerini ön plana çıkarmalılar.

Güneş sayısı 5 olanlar:

Samimi ve sıcakkanlı insanlardır. İletişimi önemserler ve insanlara özel hissettirmeyi severler. Ruhları her zaman özgürlük ister bundan dolayı seyahat etmeyi, hareketi severler. Dünyayı keşfettikçe motivasyonları yükselir. Onlara ilham veren insanlara daha çok yakınlık duyarlar. Hayal güçleri kuvvetlidir fakat bu onların olmayan şeyleri zihinlerinde kurmalarına ve gereksiz yere endişe duymalarına sebebiyet verir. Aşırı derecede düşünme eğilimine girebilirler. Bu zamanla onlara kalabalık içinde yalnız hissettirebilir. Gelecek kaygıları yüksektir.

Sayının negatifinde, içlerindeki özgürlük tutkusuna rağmen hareket edemeyecek cesareti kendilerinde bulabilirler. Yeni deneyimleri hayatlarına ‘denge’  ile katmayı öğrenip bu konuda başkalarına da örnek olmalılar.

Güneş sayısı 6 olanlar:

Genellikle özverili insanlardır. Fazla sorumluluk yüklenirler. Başka insanların rahatlarını fazla önemsediklerinden gereksiz yere verici olabilirler fakat bu onları, diğerlerine nazaran daha iyi bir insan yapar. Doğaya saygılılardır. İnsanlara karşı gösterdikleri özeni doğaya da gösterirler. Merhametli bir yapıları vardır. Kötü işlerden uzak dururlar ve çevrelerindeki her şeye iyilik saçarlar. Çok iyi danışman ve mentor olabilirler. Etrafındaki insanlarla ilgilenmeyi ne kadar çok sevseler de önemli bir şey yapılması gerektiğinde kendilerini güvensiz hissederler.

Sayının negatifinde aşırı koruyucu tutumlar sergileyebilirler. Kararları başkalarının aldığı ortamlarda sorumluluk almak istemezler. Kendi sorumlulukları ile başkalarının sorumluluklarını ayırıp önce kişisel olanları yerine getirmeli, daha sonra aile ve çevrenin sorumluluklarını üstlenmeliler. İç dengelerini ancak bu şekilde koruyabilirler.

Güneş sayısı 7 olanlar:

Maneviyatla doludurlar ve hayatın gerçek anlamını ararlar. Genellikle içe dönüktürler, nadiren konuşurlar. Kendileri gibi entelektüel insanlarla zaman geçirmeyi severler. Görüşlerini sadece anlaşıldıklarını düşündükleri insanlara açarlar. Besleyici doğaları vardır ve sezgileri yüksektir. Çoğu zaman duygularıyla karar alırlar. Çevrelerindeki insanların enerjilerine ve titreşimlerine odaklanırlar. Mistik olan şeylere yönelirler ve bunu doğanın bir armağanı olarak kabul ederler.

Sayının negatifinde toplumdan oldukça uzak yaşayıp yalnız hissedebilirler. Kimsenin kendilerini anlamadıklarını düşünüp kabuklarına çekilebilirler. Fazla verici davranıp almakta zorlanabilirler. Eleştirilmeyi hiç sevmezler. Özellikle eksikliklerinin ulu orta açığa çıkması konusunda fazla hassastırlar. Her şeyi kontrol etme arzusunu bırakıp akışa teslim olmayı öğrenmeleri gerekir.

 

Güneş sayısı 8 olanlar:

Risk almaktan korkmayan, cesur insanlardır. Ön planda olmayı severler. Kendi kurallarını koymayı severler. Diğer sayıların insanlarına göre daha resmi bir duruş sergilerler. Geçmişi düşünmeyi sevmezler tamamen şu ana odaklanmak isterler. Hayatlarını istedikleri gibi yaşamak onlar için önemlidir. Fazla kuralcı olmalarına rağmen kuralları esnetmekte zorlanmazlar. Nihai bir karar vermeden önce sıkı bir araştırma yaparlar. Zirve onlar için önemlidir ve oraya ulaşana dek yeni yollar keşfetmeye bayılırlar.

Sayının negatifinde, zirvede olma isteği maddiyata düşkünlük verebilir. Parayı çok kolay kazanmalarına rağmen kolaylıkla harcayabilirler. Hak ettiklerine inandıkları maddi servete ulaşamamaları durumunda hayal kırıklıkları büyük olur ve çevrelerine karşı kibirli bir tutum içerisine girebilirler. Başkalarına güvenmekte zorluk yaşayıp her şeyi tek başlarına halletmek isteyebilirler fakat bu tutumu bir an önce bırakmaları gerekir. Sadece maddi değerlerle değil, insani değerlerle de gelişmeyi önemsemeliler.

Güneş sayısı 9 olanlar:

9 sayısı, numerolojide en güçlü sayılardan biridir. Bu sayıya sahip insanlar maneviyata, felsefeye düşkünlerdir. Ayrıca fazlasıyla empatiktirler. Çevrelerinden bir zarar görmeleri durumunda bile empatik davranmaktan vazgeçmezler ve herkesin onlar gibi empati kurmasını isterler. Oldukça üretken insanlardır. Kimsenin kendilerini yönetmesine izin vermezler. İşlerine son derece bağlıdırlar. Profesyonellik gerektiren işlerde 9 insanından kolaylıkla yardım alabilirsiniz.

Sayının negatifini deneyimliyorlarsa, ‘her şeyi ben bilirim’ düşüncesine sahip olabilirler. Bu da onları kibirli ve egoist yapar. 9 sayısı bütün sayıların etkisi altında olduğu için, birçok alanla aynı anda uğraşmak zorunda kalırlar. Şan şöhret peşinde olmayıp başkaları için sevgiyle hizmet etmeyi öğrenmeleri gerekir. Yeterince cesur olup sevdikleri şeylerin arkasından gitmeyi göze aldıkları sürece başarılı olurlar.


Kaynak: https://www.aysetolga.com/numerolojide-gunes-sayisi

Bu içeriği paylaş