Ne Kadar Affedicisin? 2021
  • 24 Kasım 2021
  • 5

Bağışlama derecemiz, bizi kimin incittiğine ve ne zaman gerçekleştiğine bağlı olarak değişir ve bazen bizi inciten insanlara karşı ne kadar bağışlayıcı olduğumuzu merak ederiz.

Sizin için durum böyleyse aşağıda puanlamanız için 18 maddelik Kişisel Bağışlama Ölçeği bulunmaktadır. Bu ölçek, Amerika Birleşik Devletleri, Güney Amerika, Orta Doğu ve Asya’da kullanılan, geçerliliği iyi bilinen Enright Bağışlama Envanteri’ne dayanmaktadır.

Puanınız, affetmeyi seçerseniz, sizi inciten kişiye karşı biraz bağışlama çalışması yapmanız gerekip gerekmediğine dair bir fikir verebilir.

Kişisel Bağışlama Ölçeği

Bazen ailede, arkadaşlıkta, okulda, işte veya diğer durumlarda insanlar tarafından haksız yere inciniriz. Şimdi sizden, sizi haksız yere ve derinden inciten birini, kalbinizi yaralayan birini düşünmenizi istiyorum. Birkaç dakika için, bu etkileşimin olaylarını zihninizde canlandırın. Kişiyi hayal etmeye ve size ne hissettirdiğini fark etmeye çalışın.

Şimdi,  bu kişiye karşı şu anki tavrınızla ilgili soruları yanıtlayabilirsiniz. Geçmişteki tutumlarınıza ilişkin puanınızın değil, şu anki tutumlarınıza ilişkin puanlarınızın önemli olduğunu unutmadan yanıtlarınızı veriniz.

Lütfen her bir maddeyi 1’den 6’ya kadar aşağıdaki gibi derecelendirin:

1 = Kesinlikle Katılmıyorum

2 = Katılmıyorum

3 = Biraz Katılmıyorum

4 = Biraz Katılıyorum

5 = katılıyorum

6 = Kesinlikle Katılıyorum

Lütfen her bir madde için, yukarıdaki ölçekte mevcut duygunuzu en iyi tanımlayan puan ile soruları derecelendirin. Belirtildiğinde, her bir maddeyi cevaplarken her bir kelimeyi veya ifadeyi boşluğa yerleştirin.

1’den 6’ya kadar olan grup o kişiye karşı şu anki duygularınızla ilgilidir.

 

  1. Ona karşı _________________ hissediyorum.

 

(1)sıcak

(2)negatif

(3)nezaket

(4)sevgisizlik

(5)mutlu

(6)kızgın

 

7’den 12’ye kadar olan grup o kişiye karşı mevcut davranışınızla ilgilidir.

  1. Bu kişiyle ilgili olarak, _______________ yapıyorum veya yapacağım.

 

(7)arkadaşlığımı göstermek

(8)kaçınmak

(9)başı belada olduğunda ona yardım etmek

(10)yok saymak

(11)bir iyilik yapmak

(12)onunla konuşmak

 

 

13’ten 15’e kadar olan grup, o anda kişi hakkında nasıl düşündüğünüzle ilgilidir. Bu kişiyle ilgili olarak şu anda zihninizi meşgul eden düşünce türlerini düşünün.

  1. Bence o _______________.

(13)kaliteli

(14)karakteri bozuk

(15)iyi bir insan “

  1. Bu kişiyle ilgili olarak, ben _______

(16)onu onaylamıyorum

(17)onun için iyi dilekler im var

(18)onu kınıyorum

Puanlama

Şimdi, bu maddeler için puanlarınızı kaydettiğiniz gibi toplayın: 1, 3, 5, 7, 9, 11, 13, 15, 17

Önemli: Şimdi kalan maddeleri(2,4,6,8,10,12,14,16,18) ters puanlayın. Yani, 1 puan verdiyseniz, 6 olarak puanlayın; bir öğeyi 2 olarak derecelendirdiyseniz, buna 5 verin; bir öğeyi 6 olarak derecelendirdiyseniz, ona 1 verin vb.

18 öğenin tamamında puanlarınızı toplayın.

Toplam Puanınızın Yorumlanması

18 ile 40 arasında puan aldıysanız, bu noktada bu kişiyi bağışlama konusunda yetersizsiniz. Bu, puanınızı yükseltmeyeceğiniz anlamına gelmez. Eğer seçerseniz, kendinizi kırgınlıktan kurtarmak ve muhtemelen ilişkinizi geliştirmek için (bu kişiyle bir ilişki yaşadıysanız) affetme sürecine katılmayı düşünebilirsiniz

41 ile 63 arasında puan aldıysanız, bağışlayıcılığınız hala biraz düşük, ancak açıkçası o kadar öfkeli olmayan ve dolayısıyla belki de o kadar savunmasız olmayan bir psikolojik duruma yaklaşıyorsunuz. Ölçeğin orta noktası 63’tür ve bunun altındaki herhangi bir şey, affetme sürecine girmeye motive olursanız, affetme tepkinizi iyileştirebileceğinizi gösterir.

64 ile 86 arasında puan aldıysanız, en azından bir dereceye kadar bağışlayıcılık gösteriyorsunuz. Biraz bağışlanmaya ihtiyacı olan, minimal düzeyde yaralı bir kalbe sahip olabilirsiniz, ancak başkalarının size karşı yaptığı adaletsizliklerin etkilerinden duygusal olarak özgür olmak istiyorsanız bu zorunlu değildir.

87 ile 108 arasında puan aldıysanız, o zaman zaten affedicisiniz veya o kişiye karşı daha da bağışlayıcı olma yolunda ilerliyorsunuz. Muhtemelen bu kişiyle affetme sürecinden geçmenize gerek yoktur.

Affetme yolculuğunuzda sizin için en iyisi olsun!

Keyifli ve enerji dolu bir gün dilerim.

Dr. Yasemin GEÇERLER

Ne Kadar Affedicisin? yazısı ilk önce Ayşe Tolga İyi Yaşam üzerinde ortaya çıktı.

Bu içeriği paylaş