Kuşburnu Yağının Faydaları 2022
  • 28 Eylül 2022
  • 53

Cilt bakım ürünleri söz konusu olduğunda, sanki her dakika yeni bir mucize ürün ortaya çıkıyormuş gibi görünüyor. Tüm bu sıkılaştırma, parlaklaştırma ve diğer vaatlerin arasında neyin neye iyi geldiğini takip etmek de bir süre sonra zorlaşabilir. Diğer yandan, en son ürünleri takip etmeyi seviyorsanız, muhtemelen kuşburnu yağını daha önce duymuşsunuzdur.

Peki kuşburnu yağı neden önemli ve onu cilt bakımına neden eklemeli? Aşağıdaki bu ürünün özellikle cilt ve saçlar için sağladığını faydalara değindik.

Kuşburnu Yağı Nedir?

Kuşburnu, adından anlaşılacağı üzere kuşburnu bitkisinin bir meyvesidir. Besin dolu çekirdeklere sahip olan bu meyve genellikle çaylarda, soslarda, şuruplarda, reçellerde ve marmelatlarda kullanılır. Ancak kuşburnu yağının üretiminde genelde bu ürün değil, biraz daha doğal olan başka bir varyasyonu kullanılır. Parlak turuncu-kırmızı arası rengi, yağında da bellidir.

Kuşburnu Yağı ve Kuşburnu Çekirdeği Yağı Aynı Şey mi?

İkisi de aynı şey ve ikisi de kuşburnu meyvesinin çekirdeğinden üretiliyor. Bu çekirdekler vitaminler, antioksidanlar ve omega-3 ile omega-6 gibi temel yağ asitleri bakımından zenginler.

Kuşburnu Yağının Faydaları

Doğru şekilde kullanıldığı zaman kuşburnu yağının cilt bakımına eklenmesi daha iyi sonuçlar almanızı sağlayabilir. Günde bir iki defa kullanılabilir. Onun cilde olan faydalarından bazıları şöyle:

Faydalı Besinlere Sahiptir

Kuşburnu yağı A, C ve E vitaminleri ile temel yağ asitleri bakımından zengindir. Bu yağ asitleri anti-inflamatuvardırlar ve ciltteki yaşlanma, pigmentasyon belirtilerinde iyileşme sağladıkları gibi cildi nemlendirirler.

İnflamasyonu Yatıştırabilir ve İnce Çizgileri Azaltabilir

Kuşburnu yağı A vitamini bakımından zengin olduğu için kolajeni uyarmayı sağlayabilir ve ince çizgiler ile kırışıkların görünümünde iyileşme sağlayabilir. Ayrıca E vitamini ve anthosiyanin içeriğinden dolayı inflamasyonları yatıştırabilir. Anthosiyanin, koyu renkli meyve ve sebzelere bu tonu veren antioksidan bir bileşendir.

Sivilceleri İyileştirir

Kuşburnu yağı sivilcelere iyi gelir mi? Besin zengin olduğu için inflamasyonlu sivilceleri iyileştirir ve akne yaralarını ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir. Beden ve yüzde kullanılabilir ve ayrıca gözenekleri tıkamayan kuşburnu yağı ürünlerini bulması da kolaydır.

Cildi Nemlendirir

Kuşburnu yağı yağ asitleri ile yüklü olduğundan, deriyi nemli tutmaya yardımcı olur. Bu yağın çok ağır olduğunu düşünebilirsiniz ancak aslında hafiftir ve cilt tarafından kolayca emilir. Bazı insanlar onu saçlarını nemlendirmek ve şekillendirmek için de kullanıyorlar.

Ancak derinizi tahriş etmeyeceğinden emin olmak için öncelikle küçük bir bölgeye uygulamanız daha doğru olacaktır.

Tüm cilt bakım ürünlerinde olduğu gibi az da olsa bir alerji riski vardır. Bu nedenle ön kol gibi bir bölgede az miktarla test yaptıktan sonra beden veya yüz bölgesinde uygulamaya geçmek daha uygun olacaktır.

Eğer yağlı bir cildiniz varsa bu yağı tercih etmeyebilirsiniz. Kuşburnu yağında C vitamini vardır ve fazla miktarda nemlenmeye sebep olabilir. Eğer saç için düşünüyorsanız ve çok ince saç telleriniz varsa, saçları aşağı doğru çekebileceği için yine kullanmak istemeyebilirsiniz.

Kuşburnu Yağı Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kuşburnu yağı saf olarak kullanıldığında cilde doğrudan sürülebilir ancak başka yağlar için taşıyıcı yağ olarak da kullanılabilir. Ancak alırken koyu renkli bir şişede olduğundan emin olun. Böylece onun etkilerini azaltan UV ışınlarına karşı bir koruma sağlanmış olur.

Eğer rafine edilmemiş veya ham kuşburnu yağı alacaksanız, uygularken dikkatli olun. Bunlar daha az işlenmişlerdir ve bu nedenle besinler bakımından daha zengin olsalar da, renk bakımından da daha zengin olurlar. Bu renk özellikle ellerinizde, bedeninizde ve kıyafetlerinizde fark edilebilir durumda olabilir. Bu nedenle kırmızıya boyanmak istemiyorsanız organik ve soğuk pres versiyonunu tercih edin.


Kaynak: https://www.aysetolga.com/kusburnu-yaginin-faydalari

Bu içeriği paylaş