Kistik Akne Tedavisi: Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler 2021
 • 13 Ekim 2021
 • 20

Akne, son derece yaygın bir cilt rahatsızlığıdır. Ancak bu, onunla mücadele etmenin kolay olduğu anlamına gelmez. Sivilceler birçok şekil, boyut ve biçimde ortaya çıkabilse de, kistik akne en şiddetli akne türü olarak kabul edilmektedir. Kistik akne, cilt altında hasar ve iltihaplı nodüllerin gelişimi ile karakterizedir. Ve bu derin lezyonlar, diğer akne türleri arasında muhtemelen en travmatik olanıdır.

Daha fazla yüzey alanı kaplaması bir yana, neden olduğu acı da onu görmezden gelmeyi imkansız kılar. Ancak kistik akneniz olduğunda, onun sıradan bir akneden biraz farklı olduğunu ve farklı şekilde tedavi edilmesi gerektiğini fark etmeyebilirsiniz. Bu yazıda, bu sivilce türü hakkında biraz daha fazla bilgi ve kistik aknenin olumsuz etkilerini hafifletebilecek bazı ipuçlarını öğreneceğiz…

Kistik Akne nedir?

 • Genellikle yüz ve T bölgesi, sırt, göğüs ve omuzlarda görünür.
 • Tipik olarak, diğer sivilcelerden daha büyük, daha kırmızı ve çok daha acı vericidir.
 • Kendi kendine geçmediği için tedavi edilmesi şarttır.
 • Tahriş olan bölgenin çevresinde artan yara izi ve hiperpigmentasyon risklerine yol açar.
 • Bazı kistik sivilceler çok fazla süt ürünleri tüketmekten ve bazıları yetersiz beslenmenin bir sonucu olarak ortaya çıkabilir.
 • Kistik akne, her yaşta, ancak özellikle gençlik yıllarında meydana gelir.

Milyonlarca yetişkin akne probleminden muzdarip olsa da, kistik akne, bu cilt durumunun daha nadir ve daha şiddetli bir şeklidir. Hormonal aknenin en gelişmiş formu olarak kabul edilir ve cildin derinliklerinde ağrılı kistlerin yanı sıra birçok hastada kalıcı yara izi ile karakterizedir.

Ayrıca, kistik akne kendi kendine kaybolmaz. Hastaya rahatlama sağlamak için, bir dermatolog tarafından uygun şekilde tedavi edilmesi gerekir. Her hastanın cildi farklı olsa da, genellikle bu tür akne için topikal tedaviler yeterli değildir. Sivilce konusunda yardıma ihtiyacınız varsa ve bunun kistik akne olabileceğinden şüpheleniyorsanız, bir dermatoloğa başvurmak akıllıca olacaktır.

Kistik aknenin, hormonal akneden farklı mıdır?

Aslında tüm akne formlarının sebebi benzerdir.  Yani genetik yatkınlığı olanlarda glisemik indeksi yüksek ve gluten içeren gıdalar, stres, kullanılan kozmetikler ve nemlendiriciler, hormonal problemler  gibi. Ancak kadınlarda adet dönemi düzensizlikleri ve tüylenme problemi ne zor  kilo verme de eşlik ediyorsa hormonal akneden şüphelenip bir kadın doğum uzmanına görünmek gerekir.  Polikistik over sendromu gibi bazı hormonal tablolarda şiddetli kistik akne gözlenebilir.

Kistik akne ciddi bir akne türüdür. Bu nedenle uzman desteği şarttır. Akne için kullanılan sürmeli kremlerin ve  antibiyotik tedavilerinin yardımı olmaz. A vitamini içeren  ve ağızdan alınan izotretinoin tedavisi bazen kortizon tedavileri bazen kist içine yapılan antibiyotik tedavileri gerekir. Bu nedenle önceliğinizin bir dermatolog muayenesi ve arkasından tıbbi tedavi ile beraber  dermatoloğunuzun yönlendirmesi ile jinekolojik değerlendirme en sağlıklı tedavi planı olacaktır

Kistik akne tedavisi için ne yapılmalı?

 • Stresi azaltmaya çalışın
stressStres

Bu, mevcut durumunuzda zor gibi görünebilir. Ancak, kistik akne problemi yaşayan kişilerin, yaşamlarındaki stres kaynaklarını azaltmak için ellerinden geleni yapmaları önemlidir. Bunun nedeni, kistik aknelerin, endişeli ve kaygılı hissettiğinizde alevlenebilmesidir.

Tüm stres kaynaklarını ortadan kaldırmak mümkün olmasa da, ruhsal sağlığınızı geliştirmek için elinizden geleni yapmak, cildiniz üzerinde fark edilir bir etkiye sahip olabilir.

 • Cildinizi nazikçe eksfoliye edin

Kistik akne problemi yaşayan hastaların çoğunun cildi hassastır. Özellikle bu iltihaplı cilt durumu; ağrılı, kızarık veya kaşıntılı akne ile sonuçlanır. Büyük granüllü peelingler gibi çevrenizdeki kişilerin kullandığı ürünleri muhtemelen kullanamayacaksınız.

Aşındırıcı peelingler, akneli cildiniz için zararlıdır. Bu nedenle, onun yerine daha nazik bir yöntem tercih etmelisiniz.

Bununla birlikte, peelinglerden tamamen kaçınmak, aknenin önemli bir nedeni olan ölü deri hücrelerini temizleme fırsatını kaçırmanıza neden olabilir. Bir dermatoloğa danışarak, cildinizin durumuna ve ihtiyacınıza yönelik bir peeling önerisi alabilirsiniz.

 • İki veya üç yönlü içerik yaklaşımını kullanın

Kistik akneyi tedavi etmenin en iyi yolu, farklı çalışan ve birbirini tamamlayan farklı bileşenler kullanmaktır. Bu nedenle, hem salisilik asit hem de benzoil peroksit kullanmak iyi olabilir.

Kistik akneleri tedavi etmek ve bu aktif bileşenlerin her ikisinin de etkinliğini en üst düzeye çıkarmak için; salisilik asitli bir temizleyiciyi ve ardından benzoil peroksit içeren yağsız bir nemlendirici kullanabilirsiniz.

 • Salisilik asit içeren temizleyici kullanın

Kistik akneli hastalar; fazla yağdan arındırarak, ölü cilt hücrelerini atarak ve kurutarak sivilceleri küçültmeye yardımcı olan salisilik asit içeren temizleyiciler kullanmalıdır.

Tipik olarak, salisilik asit oranları %0.5-2 arasında değişir. Kistik akneye yatkın bir cildiniz varsa, daha yüksek salisilik asit konsantrasyonları cildinizi aşırı kurutabilir. Bu nedenle, hangi temizleyicinin sizin için uygun olduğu konusunda bir dermatologdan yardım alabilirsiniz. Bununla birlikte, aktif bileşenlerin etkilerini göstermesi için cildinizle yeterli temas süresine ihtiyaç duyduğunu unutmayın.

 • Yağsız bir nemlendirici kullanın

Kistik akneye yatkın olsanız bile, sağlıklı bir cilt bariyerini korumak için düzenli olarak nemlendirici kullanmalısınız. Yağlı veya sivilceli cildi olan hastalar; cildini nemlendirmek için yağsız, komedojenik olmayan nemlendiriciler kullanmalıdır.

Ancak, komedojenik olmayan ürünler sivilcelerinizi mutlaka tedavi etmez. Sadece, soruna katkıda bulunmayacaktır. Bununla birlikte; hyalüronik asit, seramidler ve niasinamid içeren bir nemlendirici seçmek özellikle yardımcı olabilir.

Bu bileşenler, kızarıklığı ve iltihabı azaltmaya ve cildin koruyucu bariyerini geri kazanmaya yardımcı olur. Bu önemlidir; çünkü, kistik akne ile mücadele eden birçok aktif bileşen cildi kurutmaya ve tahriş etmeye eğilimlidir.

Bu tedaviler tıbbi tedavileriniz ile birlikte gitmesi gereken sivilceli cilde yaklaşımlardır. Kistik akneyi evde tek başınıza düzeltmeniz mümkün olmaz, ve eğer tedaviye erken başlanmaz ise akne çukuru veya hipertrofik skar gibi kalıcı ve tedavisi zor tablolar ortaya çıkar.

Kaynaklar

How To Best Treat Cystic And Hormonal Acne – Our Top Dos And Don’ts https://eminenceorganics.com/ca/blog/2020/01/28/how-best-treat-cystic-and-hormonal-acne-our-top-dos-and-donts

CYSTIC ACNE: DOS AND DON’TS TO FOLLOW https://clearlyderm.com/cystic-acne-dos-and-donts-to-follow/

How to Get Rid of Cystic Acne, According to Dermatologists https://www.allure.com/story/how-to-treat-cystic-acne

Kistik Akne Tedavisi: Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler yazısı ilk önce Ayşe Tolga İyi Yaşam üzerinde ortaya çıktı.

Bu içeriği paylaş