İmmünnütrisyon: Bağışıklık Sistemini Tetikleyebilir miyiz? 2021
  • 21 Temmuz 2021
  • 8

İmmünnütrisyon, besinler ve bağışıklık arasındaki ilişkiyi inceleyen bilimdir. Emeli, beslenme vaziyeti ile ilişkili immünolojik belirteçleri anlamaktır. Bu şekilde, gıdalarda bulunan bileşiklerin vücudun virüslere, bakterilere ve zehirli maddelere karşı bağışıklık reaksiyonunu nasıl etkilediğine konusunda bir model geliştirmeyi amaçlamaktadır. Bugün, bağışıklık sistemini uyarabilecek immünnütrisyona ve besin maddelerine daha yakından bakacağız.

İmmünnütrisyon: Bağışıklık sistemini uyaran besinler

Bir takım maddeler, insan bağışıklığını artırma veya en azından onunla bir dizi etkileşim kurma özelliğine sahiptir. Aşağıda, ilmi delillere göre bağışıklık sistemini uyaran besinlere bir göz atacağız.

Glutamin

bir şişe glutamin desteği Glutamin desteği, gastrointestinal sistemle ilişkili yararlarla alakalıdır.

İlk örnek glutamindir. Bu, sindirim sisteminin savunması konusunda işlevleri olan esansiyel olmayan bir amino asittir. Ilmi literatüre göre bu maddenin desteği, bağırsak mukozasını iyileştirir ve kemik iliği nakli hastalarında hastanede kalış müddetlerini azaltır.

Arginin

Bu, hücresel bağışıklık işlevini ve yaraların iyileşmesini destekleme kabiliyetine sahip başka bir amino asittir. Bununla beraber, ilmi literatür, bu maddenin takviyesinin inflamatuar cevapları azaltabileceğini göstermektedir. Bu yüzden etkinliğinden emin olmak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Alakanızı çekebilir: Demir Desteklerini Ne Vakit Almalısınız?

Omega-3 yağ asitleri

Bu yağ asitleri, bağışıklık reaksiyonunun aracıları olarak hareket eden eikosanoidlerin sentezini tertip eder. Ayrı olarak, işlenmiş gıdalarda bulunan omega-6’nın enflamatuar tesirini önlemeye yarayan ehemmiyetli bir anti-inflamatuar tesire sahiptirler.

Ilmi çalışmalar, iltihaplanma vaziyetine kapı aralamamak için her iki besinin balanslı bir şekilde alınmasının ehemmiyetine işaret etmektedir.

Bu besinlerin alımını nasıl iyileştirebiliriz?

Bağışıklık cevabınızı optimize etmek için günlük olarak kaliteli protein tüketmelisiniz. Dünya Sıhhat Örgütü (WHO), sedanter insanlar için vücut ağırlığının kilogramı başına en az 0,8 g protein önermektedir. Sporcular için bu miktar daha fazla olmalıdır.

Ayrı olarak, tüm esansiyel amino asitlerin doğru oranda alınmasını sağlamak için protein alımımızın %50’sinin hayvan kaynaklı olması gerektiğini hesaba katmak ehemmiyetlidir.

Bu konuda et yerine balık alımına öncelik vermeliyiz. Bu şekilde ve düzenli yağlı balık tüketimi ile tekliflen omega-3 alımına erişmemiz daha olasıdır.

Bu besin maddesini ayrı olarak bitkisel yağlar ve avokado gibi meyvelerde de bulabiliriz. Tabii ki, sıhhatimizi etkileyebilecek toksik bileşiklerin oluşumunu önlemek için yağları çiğ tüketmek en iyisidir.

İmmünnütrisyon, destek ile aynı şey midir?

probiyotik gıdalar Nüfusun büyük bir bölümü için uygun görünen tek destek probiyotiklerdir. Diğer destekler için daha fazla ispat gereklidir.

Prensip olarak uzmanlar, özel ihtiyaçlar, eksiklikler veya hastalık vaziyetleri dışında besin takviyesi önermezler. Mesela belirli vitaminlerle desteğin uzun vadeli tesirleri net olarak bilinmemektedir.

Geniş bir nüfus yelpazesi için takviyesi uygun olabilecek tek madde probiyotiklerdir. Ek olarak, bu tür maddeler bağışıklık işleviyle yakından ilişkili olmaya başlamıştır. Bu konuda bir hayli tecrübe yapılıyor ve neticelerin ve ispatların ortaya çıkması çok uzun sürmeyecek.

Bu vaziyet dışında ve D vitamini eksikliği sebebiyle uzmanlar destek önermemektedir. Sporcular için, bilhassa de performans artışı isteniyorsa, vaziyet farklıdır.

Hareketsiz insanlarda ve hem de bağışıklık sistemini iyileştirmeye çalışırken dahi, mevcut teklifler çeşitli ve balanslı beslenmeyi ve düzenli fiziksel egzersizi içermektedir. Bununla birlikte, immünnütrisyon çok geniş bir alandır ve keşfedilmeyi bekleyen çok şey vardır.

Keşfedin: Probiyotik Destekler: Ne Vakit Alınmalı?

İmmünnütrisyon: Akılda tutmamız gerekenler?

İmmünnütrisyon, kapsanacak çok fazla alanı olan oranla yeni bir bilimdir. Buna karşın, bu konuda zati bir takım bulgular vardır. Sözgelişi, bağışıklık sistemini modüle edebilen ve uyarabilen besinlerin olduğunu zaten biliyoruz.

Ek olarak, önümüzdeki senelerde bu sektörde devrim yaratmayı vaat eden probiyotik kavramı var. Eğilim, genom ve bu alan ile ilgili daha iyi bilgi sahibi olarak, kişiselleştirilmiş ve ferdileştirilmiş beslenmeye doğru evrilmektedir.

Bununla beraber, bugün sahip olduğumuz ispat eder bizi çeşitli ve balanslı bir perhiz aramaya yönlendiriyor. Protein ve omega-3 alımını sağlamak ehemmiyetlidir, ancak işlenmiş gıdaların ve içki gibi toksik elementlerin tüketimini azaltmak da ehemmiyetlidir.

Takviye olarak, sadece probiyotikler herkes için geçerli olarak değerlendirilebilir ve nüfusun büyük bir bölümü için yararlı olabilir. Amino asit takviyesi vaziyetinde, profesyoneller olayları ferdi olarak değerlendirmelidir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin 6 Alışkanlık Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin 6 Alışkanlık Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek ve soğuk aylarda hasta olmaktan kaçınmak için yapabileceğiniz şeyler var. Bugün onlardan söz edeceğiz. Daha fazla oku »

La entrada İmmünnütrisyon: Bağışıklık Sistemini Tetikleyebilir miyiz? aparece primero en Sıhhate bir adım.

Bu içeriği paylaş