Homefullness Nedir ve Faydaları Nelerdir?
  • 13 Kasım 2023
  • 94

Dışarıda geçen bir günün ardından dinlenmek ve rahatlamak için eve gelmek gibisi yoktur. Bu nedenle, her ev, aile üyelerinin kendilerini rahat, güvenli ve rahat hissedecekleri bir alan olmalıdır. Bu bağlamda, bu zevk ve esenlik hissini artırmayı amaçlayan yeni bir akım ortaya çıktı. Homefullness hakkında bir şey duydunuz mu?

Bir ev dekore edilirken, geleneksel olarak işlevsellik ve estetik açısından birçok faktör dikkate alınmıştır. Bununla birlikte, son yıllarda amacı zihinsel ve duygusal refahı desteklemek olan dekorasyon stilleri benimsenmiştir. Bu anlamda homefullness kavramının ilginç bir önerisi var. Burada, size her şeyi anlatıyoruz.

Homefullness nedir?

Homefullness, 2022’de güçlenen ve önümüzdeki yıllarda da uygulanmaya devam edeceği kesin olan dekorasyon trendlerinden biri. Burada ve şimdinin keyfinde dikkatli olmayı amaçlayan bir yöntem olan mindfulness’tan ilham alıyor. Bizi çevreleyen şeyin tamamen farkında olmakla ilgilidir. Huzur ve refahı teşvik etmeye çalışır.

Kuruma göre St. Hutt Center ev doluluğu , “ev diyebileceğimiz bir yere sahip olmanın getirdiği güvenlik, kontrol ve güven duygusu” anlamına gelen bir kelimedir. “Evim güzel evim” ifadesini destekleyen bu neşeyle ilgilidir; o boşluk kendimiz olabildiğimiz, mahremiyete ve en değerli nesnelerimizin yanı sıra en iyi anılara ve sevdiklerimize sahip olabileceğimiz bir yer.

Bu amaçla, bu trend yaşam alanlarında zindelik, rahatlama, huzur ve güvenlik duygularının arttırılmasını hedefliyor. Evi, kendimizi stresten kurtarmamızı ve tamamen rahat ve rahat hissetmemizi sağlayan bir huzur ve rahatlık cennetine dönüştürmekle ilgilidir.

Dekorasyona uygulandığında, evi oluşturan unsurlar, renkler ve şekiller aracılığıyla rahatlık ve dinginlik hissi uyandıran uyumlu alanların yaratılmasını amaçlar.

Ev dekorasyonu Homefullness, evi rahatlama ve sükunete ilham veren doğal unsurlarla dekore etmeyi önerir.

Homefullness ve faydaları

Homefullness çeşitli faydalarla ilişkilidir. Her şeyden önce, rahat hissetmenin ve bir alandan keyif almanın olumlu bir şey olduğu açıktır. Kendinizi güvende, rahat ve rahat hissedeceğiniz bir ortama sahip olmak, iyi bir dinlenmeyi destekler, stres düzeylerini düşürmeye yardımcı olur ve rahatlamayı destekler.

Öte yandan, rahatlık ve evin düzgün işleyişi için tasarlanmış bir eviniz olduğunda, sağlığınızla ilgilenmeniz de çok daha kolaydır. Ergonomi, dinlenme ve rahatlamayı destekleyen unsurlar, iyi bir fiziksel ve zihinsel durumun korunmasına katkıda bulunacaktır.

Aslında sıcaklık, nem, koku ve seslerle ilgili detayların düşünüldüğü bir dekorasyon tarzıdır. Bu nedenle estetiğin ötesine geçer.

Bu dekorasyon stilini uygulamak için ipuçları

Homefullness, trend olan diğer stillerle de yakından ilgilidir. Onunla birlikte gelen faktörlerden bazıları şunlardır:

  • Sıcak minimalizm.
  • Nötr ama rahat renklerin kullanımı.
  • Doğal ve sürdürülebilir malzemelerin benimsenmesi.
  • Evde doğanın varlığı.
  • İyi aydınlatma.

Homefullness’ı evinizde uygulayabilmeniz ve faydalarından yararlanabilmeniz için işte size bazı ipuçları.

Düzeni ve temizliği koruyun

“Her şey için bir yer ve her şey yerli yerinde”, bu akıma en çok yakışacak mottolardan biridir. Düzenli, temiz ve fonksiyonel mekanlar, onları kullananlarda mutluluk yaratır. Güzel kokan, pislik olmayan, istediğimiz işleri rahatça yapmamızı sağlayan dengeli ve uyumlu bir yere varmak gibisi yoktur.

Aksine, doymuş, dağınık ve kirli alanlar olduğunda, insanlar genellikle bunalmışlık ve kaos duyguları yaşarlar. Aslında, dağınıklık strese katkıda bulunabilir ve eve gitme isteğini azaltabilir.

Bu yazımızı da okuyabilirsiniz: Evinizi Düzenlemek için 20/10 Yöntemi

Doğal malzemeler ve bitkiler kullanın

Doğa, stresi azaltmak ve sıcak, dinlendirici ve estetik ortamlar yaratmak için harika bir müttefiktir. Journal of Physiological Anthropology bilimsel dergisinin bir yayını, iç mekan bitkilerinin kortizolün azalmasını destekledikleri için stresi azaltmaya yardımcı olduğunu bildirdi. Ayrıca, iyi olma hissini arttırırlar.

Bitkiler kesinlikle her yeri daha samimi hale getirecek. Aynı şekilde çiçekler de mekanlara renk katarak daha göz alıcı bir hava yaratır. Bazılarının nemi emdiğinden ve havayı arındırdığından bahsetmiyorum bile.

Öte yandan, daha sürdürülebilir ve çevre dostu olma eğiliminde oldukları için doğal malzemelerin kullanılması da uygundur. Ahşap, bambu, cam, keten, pamuk önerilen bu malzemelerden bazılarıdır. Her durumda, plastikten kaçınılmalıdır.

Fonksiyonel ve ergonomik mobilyalar satın alın

Evinizin mobilya ve dekorasyonunun bir parçası olacak mobilya ve objeleri seçerken, işlevselliğini göz önünde bulundurmak esastır. Yani, hane halkının ihtiyaçlarına cevap vermelidirler.

Örneğin, bir çalışma veya çalışma alanı tasarlarken, iyi bir duruş ve ergonomiyi teşvik etmek için sandalye, masa ve kanepe seçimi yapılmalıdır. Bu sayede uzaktan çalışma ve sanal çalışma daha keyifli olacaktır.

Aynısı yataklar ve diğer mobilyalar için de geçerlidir. Hayatı kolaylaştıracak ve rahat ettirecek şekilde seçilmelidirler. İnsanların güzel ve güzel mobilyalar aldığı, ancak bunun pek rahatlık sağlamadığı günler geride kaldı.

Çocuk odalarına gelince, orada olmak istemelerini sağlayan ama aynı zamanda güvenli ve rahat olan mobilyalar seçin.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Koyu Mobilyalarla Oturma Odası Dekorasyonu İçin 7 Fikir

Duygu yüklü öğeler kullanın

Bir evi dekore ederken, unsurların orada yaşayanlarla duygusal düzeyde bağlantı kurması gerektiğini aklınızda bulundurmalısınız. Bir evin ev gibi hissetmesini istiyorsanız, sevdiğiniz ve sizinmiş gibi hissettiğiniz nesnelere sahip olmalısınız.

Bir aile fotoğrafı, bir gezi hatırası veya sevilen birinden bir hediye koymak, ev sıcaklığını hissetmenin iyi bir yoludur.

Duyularınızı geliştirin

Bir alanı daha konforlu hale getirmenin bir yolu, duyuları memnun eden bir atmosfere sahip olmaktır. Bu bağlamda, iyi bir aromatizere sahip olmak esastır. Uçucu yağlar içeren bir koku difüzörü koyabilir veya istediğiniz parfümü kullanabilirsiniz.

Battaniye, minder ya da hoş dokulara sahip ve sizi dinlenmeye davet eden unsurlara sahip olmak da harika bir fikir. Yağmurlu ve soğuk bir öğleden sonra eve gelip battaniyeye sarınarak televizyon izlemek ya da kestirmek gibisi yoktur.

sehpa üzerinde buhutdanlık Aroma difüzörlerin kullanımı daha uyumlu ortamlar yaratmak için iyi bir tamamlayıcıdır.

Herkesin fikirlerine güvenmeyi unutmayın

Homefullness kavramının, eve döndüğünüzde esenlik ve rahatlık hissini arttırmakla ilgili olduğunu unutmayın. Bu nedenle, her alan herkes için hoş ve güvenli bir yer gibi hissetmelidir. Dekorda herhangi bir değişiklik yapmadan önce diğer üyelere danışmak en iyisidir. Beyin fırtınası iyi bir fikir olabilir. Ayrıca çeşitli seçenekleri keşfetmeye değer. Ev Dekorasyonu İçin 5 Renk Trendi Ev Dekorasyonu İçin 5 Renk Trendi Evinizin dekoru için yapacağınız renk seçimleri evinizin ve odalarınızın sizde uyandıracağı hisleri derinden etkileyecek bir şeydir. Daha fazla oku »

La entrada Homefullness Nedir ve Faydaları Nelerdir? aparece primero en Sağlığa bir adım.


Kaynak: https://sagligabiradim.com/homefullness-nedir-ve-faydalari-nelerdir/

Bu içeriği paylaş