Himalayan Kedisi Özellikleri ve Bakımı
  • 18 Ağustos 2023
  • 141

İran kedisi ve Siyam kedisinin bir karışımı olan Himalayan kedisi, uzun tüylü bir güzelliktir denilebilir. Düz yüzü, uzun tüyleri ve onun işareti olan renkli kısımlar ile tanınması oldukça kolaydır. Fakat bu kedi türü için her şey görünüm demek de değildir. Kolay geçimli, biraz tembel ve köpek benzeri karakteri ile sevdiği insanlara karşı çok sevgi doludur.

Görünüm

Himalayan kedisi üstüne vizon bir kürk geçirmiş olan bir İran kedisi gibi görünür. Uzun ve kremsi renklerdeki kürkü kontrastlarını öne çıkartır ve bedeninin kulak, yüz, bacak ve kuyruk gibi bölgelerinde daha koyu yerler vardır. Bu koyu renkli yerlerin rengi her kedide farklı olabilir ve desenleri de farklı olabilir. Derin mavi gözleri sanki buz gibi görünür ve bu türün özellikleri arasındadır.

Bu orta boylu kedi çok büyük değildir ancak çok uzun tüylerinden dolayı normalde olduklarından daha büyük görünürler. Tamamen olgunlaşmış bir Himalayan kedisi 4.5 kg civarındadır ve boyu da 30 cm civarında olur.

İran kedisi gibi Himalayan kedisinin de düz bir yüzü, küçük kulakları ve yuvarlak bir kafası vardır. Uzun ve kalın kürkünün düzenli olarak fırçalanması gerekir ama bu fazladan emeğe değer çünkü bu kedinin çevrenizde olması tam bir keyiftir.

Karakter

Klasik bir Himalayan kedisinin karakteri nazik, sevecen ve çok akıllıcadır. İranlı kuzenleri gibi biraz tembeldirler ve bu nedenle bütün günü kucağınızda yatarak geçirmek isteyebilirler. Her türlü yaşam tarzına uyum sağlar ama genel olara kucak kedisidir. Onlardan beklediğiniz kadar tembeldirler.

Ama onun perdelere tırmandığını görmeyecek olmanıza rağmen sıkıcı bir kedi olduğunu söylemek de mümkün değildir. Hatta çevrenizde olması eğlencelidir ve çeşitli oyuncaklar ile oynamaktan hoşlanır.

Çevresindeki herkes ile, hatta evdeki başka bir köpekle bile iyi geçinebilir ve özellikle genç yaşta alıştıysa bu süreç daha kolay olacaktır. Çok iyi bir aile kedisidir. Köpekler gibi sahibine çok bağlıdır.

Görece sessiz olduklarından acıktığı zaman gecenin bir köründe sizi uyandırmak için miyavlamayacaktır. Evde bir kaç saat yalnız kalabilir ve geldiğinizde sizi karşılamak için kapıda olacaktır. Ayrıca bir kaç kedi arkadaşı olursa onlardan da çok hoşlanır.

Yaşam İhtiyaçları

Çok soylu görünmesine karşın Himalayan kedisi için evde özel bir saray yapmanıza gerek yok. Çevrenizde olması yeterli. Evin büyük veya küçük olması onu etkilemez.

Çok atletik bir kedi olmadığı gibi iyi de zıplayamaz ancak bir kedi ağacı yukarıdan evi seyretmesini sağlayacaktır. Pencerenin kenarında bir kedi hamağı da hoşuna gidecektir çünü manzara ve kuşları izlemekten hoşlanır.

Çok iyi bir kucak kedisidir ve bu tüylerini bol bol fırçalamanız gerektiği için işinize gelecektir. Ayrıca kalın kürkü nedeniyle sıcak iklimlerde zorlanır ve bu yüzden hava sıcak olduğunda klimayı açmanız gerekecektir.

Onu evde bir gün boyunca bırakacak olursanız, plastik toplar ve fareler gibi oyuncakları ortada bırakmalısınız. Aksi taktirde sıkılabilir.

Bakım

Himalayan kedisinin uzun ve etkileyici kürkünün ciddi bir bakıma ihtiyacı vardır. Kürkü çok kalın olduğu için onu günlük olarak fırçalamak gerekir. Böylece tüylerinin dolaşması önlenir ve ayrıca tüy dökümü görece kontrol altına alınabilir. Dolaşık tüyleri açması çok zor olabilir. Tüyleri düzenli olarak taranması gerektiğinden kucağınızda otururken bu işi yapmanız işinizi kolaylaştıracaktır. Düzenli olarak banyo yaptırmanız da kürkünün temiz ve parlak olmasını sağlayacaktır. Küçükken banyoya alıştırırsanız sonradan zorlanmayacaktır ve hatta banyoyu sevmesi bile mümkündür.

Eğer mobilyalarınızda tüy sevmiyorsanız, uzun tüylü bir kedi almamanız daha uygun olur. Ayrıca gözlerinin de özel bir bakıma ihtiyacı vardır.

Düz bir yüzü olduğundan gözyaşları doğru bir şekilde akmaz. Bu nedenle gözlerinde birikmeler olur. Bunun sonucunda gözyaşı kanalları gözlerinin altında kırmızı-kahverengi izler bırakırlar. Dolayısıyla lekeleri önlemek için yüzünü düzenli olarak temizlemeniz gerekir.

Tüm diğer kediler gibi tırnaklarının düzenli kesilmesi, kumunun temizlenmesi ve dişlerinin fırçalanması gerekir.

Sağlık

Himalayan kedisi görece sağlıklı bir türdür ama ortaya çıkabilecek bazı problemler arasında polikistik böbrek hastalığı ve progresif renital atrofi bulunuyor. Düz yüzünden dolayı bazılarında nefes problemleri de ortaya çıkabilir. Ama bu potansiyel problemler özellikle iyi bir yetiştiriciden aldığınızda genelde ortaya çıkmazlar. Ayrıca uzun kürkünden dolayı karnında tüy topları birikebilir ve bunu önlemek için veterinerinizle konuşmanız gerekir.

Diğer kediler gibi Himalayan’ın da diş ve tırnak bakımının düzenli yapılması gerekir. Ayrıca aşılarını ve muayenelerini de atlamamak gerekir. Evde tutulmalı ve kısırlaştırılması da unutulmamalı.


Kaynak: https://www.aysetolga.com/himalayan-kedisi-ozellikleri-ve-bakimi

Bu içeriği paylaş