Bu 7 Bahçe Hatasından Kaçının ve Bitkilerinizin İlkbaharda Çiçek Açmasını Sağlayın 2023
  • 01 Mayıs 2023
  • 187

Baharda bahçenizin güzel görünmesi için neler yapabilirsiniz? Ya da daha doğrusu: İlkbaharda bahçıvanlık söz konusu olduğunda nelerden kaçınmalısınız? Bazen cehaletten dolayı bitkilerinize zarar veren hataları yapabilirsiniz. Bu yazımızda verdiğimiz bilgilerle bitkilerinizin ilkbaharda çiçek açmasını sağlayın.

Bahar gerçekten de kuşlar için çekicidir, çiçeklerin en iyi özelliklerini ortaya çıkarır ve genel olarak soğuktan sonra hoş bir uyum havası sunar. Ama daha da doğrusu, bahçenize hak ettiği şekilde bakmamak, onun bahar güzelliğini hiçbir şekilde azaltmayacaktır.

Peki, bitkilerinizin bu mevsimde gelişmesi için en iyi ipuçları nelerdir? Bu yazıda daha yakından inceleyeceğiz. Ama önce, bahara hazır bir doğal alanın uygunluğuna bir göz atalım.

Bitkilerin baharı özlediği doğru mu?

Evet, bitkiler baharın gelişini dört gözle beklerler. Bu bir efsane değil, bilim tarafından incelenen bir gerçektir.

Phys ORG, Teksas Üniversitesi’nden bilim insanları tarafından geliştirilen ve bitki türlerinin bu mevsimi tanıdıklarını, çünkü uzun bir soğuk dönem geçirdiklerini “hatırladıklarını” garanti ettikleri araştırmayı gözden geçiriyor.

Bu süreci vernalizasyon olarak tanımlarlar ve bitkilerin soğuk bir dönemden sonra çiçek açma rekabetini ifade eder. Bu bağlamda Revista Espejo, çiçeklerin sıcağı hissettikleri anda filizlenmeye başladıklarını ekliyor. Ve bitkilerin kışın yaşamadıklarını, ancak bu aşamada avantaj sağladıklarını ve “uyuduklarını” açıklıyorlar.

Ilıman iklimlere alışmış örnekler vardır ve soğuk hissedilmeden geçebilir. Bazı türler ılımlı sıcaklıklar gerektirir. Bu, büyük ölçüde genetik ve moleküler faktörlerine bağlıdır.

Kısacası bitkiler bahar mevsimini bekliyor. Köşedeyken, buna hazırlanmak ve her şeyden önce çiçeklenmeyi engelleyebilecek hataları önlemek gerekir.

Dikkatli olun ve bu bahçe hatalarından kaçının,  bitkilerinizin ilkbaharda çiçek açmasını sağlayın

Donlar geçtikten ve toprak iklime alıştıktan sonra bahçede bahar ortamı hazırlanmaya başlanır. Çiçeklenmeye hazırlanırken toprak koşullarını ele almanız zorunludur. Donun tahribatının hem bitkilere hem de ekim alanlarına zarar verdiğini unutmayın.

Bu yüzden yabani otları temizleyin ve haşere istilasını kontrol edin. İlkbahar genellikle ani soğuklara neden olur, bu nedenle onlara ihtiyaç duyan bitkileri korumak için bazı battaniyelerin elinizde olması en iyisidir.

Peki bitkilerinizin ilkbaharda çiçek açmasını engelleyen en çok yapılan bahçıvanlık hataları nelerdir? Bunları aşağıda açıklayacağız.

1. Işığı unutmak

Bir Scientific American makalesi, “kışın sonunu kutlamak için parlak yapraklarla dolup taşan” ilkbaharda dikilen “gösteri” ağaçlarının altını çiziyor. Yaprakların bu yeşillenmesi, hücreleri tarafından emilen ve fotosentezde işlenen dalga boylarından kaynaklanmaktadır.

Böyle bir yolculuk herhangi bir bitkide kaçınılmazdır. Bazıları gölgede veya yarı gölgede başarılı olsa bile, tamamen karanlık bir seçenek değildir.

Hangi türlerin doğrudan veya dolaylı güneş ışığına maruz kaldığını ve hangilerinin iç mekanlara yerleştirilmekten memnun olduğunu öğrenin. Ancak, tüm bitkilerin gelişmek ve çiçek açmak için ışığa ihtiyacı olduğunu asla unutmayın.

Bu makaleyi de okumaktan keyif alacağınızı düşünüyoruz: Bahçenizi Dekore Etmek İçin Fenerler Nasıl Yapılır

ilkbahar için ekilen bitkiler. Bitkilerinizi yeterli güneş ışığı alacakları bir yere yerleştirmeye çalışın.

2. Bahçecilik hataları: Tozlayıcıları kovalamak

Arıları, kelebekleri ve diğer tozlayıcıları korkutmayın! Bahar, onları bahçeye çekmek için mükemmel bir bahane. Ekicilere, çiçek tarhlarına veya doğrudan toprağa tohumlar, soğanlar ve sebzeler ekin.

Kuş besleyicileri ve su çeşmeleri takın. Bu ipuçları, bahçeleri bir bitkinin döngüsü için gerekli olan tozlayıcılar için sıcak ve sık kullanılan alanlara dönüştürür.

3. Sulama programı

Illinois Üniversitesi, bitkilerin su dolu veya ıslak alanlardan muzdarip olduğu su stresinden bahsediyor. Bir öneri olarak, toprağın fazla sudan veya fazla kuraklıktan etkilenmeyecek şekilde hazırlanmasının öneminden bahsediyorlar. Bu ilkbaharda bile geçerlidir.

Bir başka hata da ekilen her şeye eşit sulama sunmaktır. Su depolayabilecek durumda olup olmadıklarını veya düzenli sulamaya ihtiyaç duyup duymadıklarını bitki bitki öğrenin.

Cehaletle hareket etmek onları kurutur veya çürütür. Bu önermeden hareketle, bahar aylarında türün ihtiyacına göre su verilir.

4. Kontrolsüz budama

Meyve ağaçlarını çiçek açmaya başladıklarında budamak bir hatadır; verimi artırmak için daha erken yapın. Çim ve çalı kontrol budamasına gelince, bunu yapmak için ilkbahar ortası iyi bir zamandır.

5. Kötü yerleştirme bahçıvanlık hatalarından biridir.

İç ve dış mekan bitkileri var. Konumu tersine çevirmek ters tepebilir. Daireler söz konusu olduğunda, balkonlar, diğer durumlarda bir verandayı temsil eden dış kısım olarak işlev görür.

Ama asıl olan, numunenin türü ne olursa olsun, taleplerine ve alışkanlıklarına saygı duymaktır. Bu, bir yere alıştıkları ve ihtiyaç duydukları her şeyi elde ettikleri için, onları farklı bir konuma taşımak onları hasta edebilir anlamına gelir.

Bitkiler için ideal konumu bilmek için bir ipucu, özelliklerini öğrenmektir. Bu şekilde, güneşi mi yoksa gölgeyi mi tercih ettiklerini ve onları içeride mi yoksa dışarıda mı yetiştirmenin daha iyi olduğunu öğrenirsiniz.

6. Çok fazla veya yanlış gübre kullanmak

Muhteşem bir bahar çiçek açmasını ne kadar çok isteseniz de, gübreyi kötüye kullanmak bunu gerçekleştirmez. Bu yaygın bir bahçıvanlık hatasıdır.

Minnesota Üniversitesi, bitkilere ve çevreye zarar vermemek için bu ürünleri akıllıca kullanmanın ve etiket üzerindeki talimatlara uymanın önemini vurgulamaktadır.

İlkbaharda birçok bitki, soğuk dönemden kalma rezervleri olduğu için eskisi kadar gübreye ihtiyaç duymaz. Gerekirse, çiçeklenme sonunda gübreleme yapın ve ürünü dozlayın.

ev bahçesinde gübreleme Gübre kesin göstergelere sahiptir. Miktarı kötüye kullanmak ve yanlış kullanım zamanını seçmek çiçeklenmeyi bozabilir.

Bu makaleyi beğendiniz mi? Şunu da okumak isteyebilirsiniz: Bahçe Toprağı Çeşitleri ve Özellikleri

7. Sezonun gelişine hazırlanmamak

Bahçeyi hazırlamak için baharı beklemeyin. Temizlemek, solmuş çiçekleri ortadan kaldırmak ve saksıları değiştirmek, biraz öngörüyle çözülebilecek sorunlardır.

Bonus ipucu: Bir bahçe takvimi oluşturmak ilkbaharda yapılan hataları önler

Bahar gelmeden önce neleri ekeceğinizi bilmek için bir bahçe takvimi oluşturmaya yardımcı olduğu gibi, bitki türlerini, sulama sıklığını ve her türün özel gereksinimlerini organize ettiğiniz bir ajandanız olmasına da yardımcı olur.

Bir öneri olarak, çiçeklerin ve toprağın bakımının yanı sıra saksı değiştirme, besin ekleme ve temizlemeyi içeren görevlerin bir listesini oluşturmanızı öneririz. Bitkide herhangi bir anormallik gözlemlerseniz, tamamlanan aktivitelerin üzerini çizin ve kayıtlarınıza not etmeyi unutmayın, çünkü bu, haşere ve mantarların neden olduğu olası hastalıklara karşı mücadeleye katkıda bulunur. Ev Bitkileri: İyi Bakmak İçin 9 İpucu Ev Bitkileri: İyi Bakmak İçin 9 İpucu Ev bitkileri iyi bakım isterler. Bitkinin türü, ışık, sulaması ve sıcaklık; bunların hepsi hesaba katılması gereken etkenlerdir. Daha fazla oku »

La entrada Bu 7 Bahçe Hatasından Kaçının ve Bitkilerinizin İlkbaharda Çiçek Açmasını Sağlayın aparece primero en Sağlığa bir adım.


Kaynak: https://sagligabiradim.com/bitkilerinizin-ilkbaharda-cicek-acmasini-saglayin/

Bu içeriği paylaş