Boğaz Çakra 2023
 • 16 Ocak 2023
 • 209

Beşinci çakra, Vishuddha Çakra, boğazın tabanında, gırtlağın merkezinde yer alır. Bu çakraya Boğaz Çakrası da denmesinin nedeni budur.

7 çakradan biridir. Bu çakra tarafından yönetilen enerji unsuru etkili iletişimdir. Aynı zamanda ilham ve ifadeyi temsil eder. Vishuddha Çakra hem sözlü hem de beden diliyle güçlü bir bağlantı kurar.

Sanskritçe kelime ‘vishuddha’ bedeni zararlı maddelerden arındırmak anlamına gelir. Boğaz Çakrası, beden ve zihindeki toksinleri yok ederek enerjiyi geri kazandırır. Sağlıksız yiyecekler ve kirli hava Boğaz Çakrasını bloke eder. Aktif bir Vishuddhi Çakra, sağlığın korunmasına katkıda bulunur.

Boğaz Çakrası parlak mavi renkle ilişkilendirilir. Mavi enerji saf, yatıştırıcı, sakinleştirici ve iyileştiricidir ve kişiyi ilahi olana bağlar. Boşluk unsuru Boğaz Çakrasını tanımlar. Duygular ancak boşluk ve özgürlük olduğunda genişleyebilir. Vishuddha Çakranın tohum mantrası Ham’dır .

Vishuddha Çakranın Özellikleri

Mavinin Etkileyici Unsuru

Yedi çakranın beşte birinin mavi renk öğesi, kendini ifade etmenin tüm düzeylerini araştırır. Mavi iletişimin rengidir ve bize doğruyu söyleme gücü verir. Mavi ayrıca renk yelpazesinin daha soğuk ucundadır. Mavi, bedenin ve zihnin dinginliği deneyimlemesini sağlar. Herhangi bir olumsuz düşünceden arındırılmış saf bir zihni temsil eder.

Akasha Unsuru ile Zihninizi Genişletin

Vishuddha Çakra’nın unsuru Akasha veya boşluktur. Uzay, perspektifin genişletilmesi olasılığını açar. Gerçeği arama ve söyleme enerjisini sembolize eder. Vishuddha Çakra ayrıca Öz benliğimizle iç iletişimimizi de yönetir. Bu çakra dengelendiğinde, saf enerjinin rehberliğini dinleyebiliriz. Başkalarını derinlemesine ve etkili bir şekilde anlayabiliyoruz.

Dengesiz Boğaz Çakrasının Belirtileri

Vishuddha Çakranın enerjisi dengesiz olduğunda iletişim bozulur. Öz  Benliğimizi ve başkalarını dinlemeyi reddederiz. Başkaları bizi anlayamaz ve bizi yalnızlık duyguları sarar.

Dengesiz bir Boğaz Çakrasının belirtileri şunlardır:

 • Duyguları ifade etmekte tereddüt
 • Duygularınızı tanımlayacak kelime dağarcığı eksikliği
 • Etrafınızdaki insanlar tarafından yanlış anlaşılma hissi
 • Agresif davranış
 • Negatif kelimelerin ve eylemlerin kullanımı

Vishuddha Çakra boğaza bağlı olduğundan, dengesizlikten dolayı gözle görülür fiziksel problemler vardır. Boğaz ağrısı, hormon seviyelerindeki dalgalanmalar ve boyun bölgesinde ağrı veya sertlik, yanlış hizalanmış bir Boğaz Çakrasının belirtileri olabilir.

Boğaz Çakrasını Şifalandırmak

Her seferinde bir çakrayı hizalamak için çalışmak, mutlu ve dengeli bir yaşam yaratma şansını en üst düzeye çıkarır. Boğaz Çakrasını iyileştirmek göründüğü kadar zor değildir ve iletişimdeki gelişme hayatın her alanını etkiler. Otantik Benliğimizi anlamak için özgürlük ve güçlenme hissi, dengeli bir Boğaz Çakrası ile birlikte gelir.

Boğaz Çakrasını Uyarmak İçin Yoga Teknikleri

Yoga, asana aracılığıyla bedenin ruhsal ve fiziksel yönlerini birbirine bağlamaya yardımcı olur. Asanayı tutarken nefesle bağlantı kurmak, gerginliği gidermeye ve gırtlak ve tiroid bölgesine enerji getirmeye yardımcı olur. Boğazın tıkalı kanallarının gerilmesine ve açılmasına yardımcı olan yoga asanaları şunlardır:

Omuzluk | Sarvangasana –

 • Destekli Omuz duruşu , tiroid bezini uyarmak ve Vishuddha Çakrayı harekete geçirmek için harika bir poz. Bu asana, akciğerlerdeki oksijen ve kan akışını artırmaya yardımcı olur. Daha iyi kan dolaşımı nedeniyle sindirim sistemi iyileşir.

Pulluk Duruşu | Halasana 

Bu asana, sinir sistemini sakinleştirmede etkilidir. Halasana uygulayarak stres, yorgunluk, baş ağrılarında azalma görülebilir. Bu asana, tiroid bezini ve karın organlarını uyararak Boğaz Çakrasındaki tıkanıklığı giderir.

Boğaz Çakrası için Farkındalık Meditasyonu

İç gerçeğimizle bağlantı kurmak, zihni susturmakla başlar. Dikkatli nefes alma, dikkati nefese odaklayarak düşünceleri sakinleştirmenin bir yolunu sunar. Derin nefes alırken, hava akışının sorunsuz bir şekilde akciğerlere geçişini deneyimleyin. Yavaşça nefes verirken, bedeni ve zihni bloke eden tüm olumsuz safsızlıkların salıverilmesini deneyimleyin.

Boğaz Çakrası Olumlamaları

Olumlamaların tekrarı, eski kalıpları kırma ve yeni, daha sağlıklı ve daha etkili olanları yaratma niyetini belirler. Boğaz Çakrasını dengelemek için özgünlük ve açık iletişim ile ilgili olumlamaları tekrarlayın. İşte bazı örnekler:

 • Güvenle ve kolaylıkla iletişim kurarım.
 • Fikrimi söylerken kendimi rahat hissediyorum.
 • Konuşma ve dinleme konusunda dengeliyim.
 • Aktif bir dinleyiciyim.
 • Gerçek düşüncelerimi net bir şekilde söylüyorum.
 • Kesin sınırlar koyarım.
 • Ben doğruyu işitir ve söylerim.
 • Saygı ve cesaretle iletişim kurarım.
 • Sesim gerekli.
 • Yaratıcılığımı ifade etmekte özgür hissediyorum.

Bu ifadeleri tekrarlayarak, özgünlük ve açık kendini ifade etme duygularıyla uyumlu yeni düşünce kalıpları, davranışlar ve eylemler yaratırız.

Mantra Söylemenin Gücü

Ham , Boğaz Çakrası ile ilişkili mantradır . “RAM”den gelen titreşimler boğaz çakranızı açarak iletişim enerjinizin güçlü bir şekilde akmasını sağlar.

Çakralar İçin Yiyecekler

Bunlar, genel açıklığı ve dengeyi destekleyen bazı çakra yiyecekleridir. Kahverengi pirinç gibi tam tahıllı yiyecekler ve genel şeker alımını azaltmak tüm çakralar için sağlıklıdır. Bununla birlikte, belirli çakraları hedeflemek için yapabileceğiniz daha kesin diyet değişiklikleri de vardır. Elma, portakal gibi meyveler ve ağaçta yetişen diğer tüm meyveler geleneksel olarak boğaz çakrasıyla ilişkilendirilir. Boğaz Çakrasını iyileştirmek için yiyeceklere tuz, limon otu veya zencefil gibi basit baharatlar eklenebilir.

Çözüm

Vishuddha veya Boğaz Çakrasının enerjisi, etkili bir şekilde kullanıldığında en büyük gücünüz olabilir. Duyguları ifade etmede iletişim kolaylığı temel bir ihtiyaçtır. Başkalarıyla ve kendimizle iletişimimiz aktığında, düşüncelerimizin daha net ve pozitif olduğunu deneyimliyoruz. Daha fazla netliğe sahip olduğumuzda, niyetimiz ve eylemlerimiz de nettir ve herhangi bir zehirli kirlilik bizim üzerimizde daha az etkiye sahiptir.

 


Kaynak: https://www.aysetolga.com/bogaz-cakra

Bu içeriği paylaş