Bifazik ve Polifazik Uyku Nedir ve Ne Zaman Önerilir?
  • 23 Ekim 2023
  • 170

Bifazik ve polifazik uyku, geleneksel uyku modellerine alternatif modalitelerdir. Tipik olarak, insanlar monofazik bir uyku düzenine sahiptir, yani gece boyunca sadece bir kez uyurlar.

Bununla birlikte, birçok insan aynı zamanda iki fazlı ve çok fazlı bir uyku düzenine sahiptir. Bu, gün boyunca iki veya daha fazla kez uyudukları anlamına gelir. Bu aynı zamanda bölünmüş uyku olarak da bilinir.

Bu uyku şeklinin lehinde ve aleyhinde argümanlar var. Franz Kafka, Nikola Tesla veya Leonardo Da Vinci gibi tarihteki büyük figürler bu alternatif modellere sahipti. Hepsi bu şekilde yeteneklerini güçlendirdiklerini düşündüler. Bunun doğru olup olmadığını inceliyoruz.

En yaygın uyku düzenleri

Monofazik uyku, normal uykuya eşdeğerdir. Bu uyku tipinin ancak Sanayi Devrimi’nden sonra yaygın bir model haline geldiğini belirtmeliyiz. Bundan önce, iki fazlı ve çok fazlı uyku daha yaygındı.

Genel olarak konuşursak, bir kişinin uyku düzeni sirkadiyen ritimler tarafından belirlenir. Bu da uyku ve uyanıklık saatlerinin öyle ya da böyle olmasına neden olur. Ancak, güneşli saatlerde herkes uyanık değildir ve karanlık saatlerde herkes uykuda değildir.

Normal bir yetişkin günde en az 7 saat uyumalıdır. Yine de bir çalışma, ADBR1 geninde mutasyona sahip bazı kişilerin herhangi bir zararlı etki olmaksızın 6,5 saat uyuyabildiğini buldu.

Aynı şekilde, ordu ve diğer grupların farklı kalıpları var ve bunda herhangi bir zarar olduğuna dair bir kanıt yok. Aslında, birçok kişi bunun dikkatlerini ve ayıklıklıklarını daha iyi durumda tutmalarına izin verdiğini bildiriyor.

Bifazik uyku nedir?

Bifazik uyku, iki farklı dönemde uyumakla ilgilidir. 2016 araştırmasına göre bu, gezegendeki çoğu kültürde Sanayi Devrimi’nden önceki baskın moddu.

Bazı Batı toplumlarında, bir saatlik uyanıklık dönemiyle ayrılan iki farklı aşamada uyumanın adet olduğuna dair kayıtlar var. Bu dönem dua etmek, rüya yorumlamak, yaratıcı olmak, seks yapmak veya komşuları ziyaret etmek için kullanılıyordu.

Thomas Wehr, bu fenomenlerin araştırmacısıdır ve konu hakkında bir çalışma yürütmüştür. Sekiz gönüllü bir ay boyunca bir odaya kapatıldı. Her gün 14 saat karanlık vardı.

Uyku düzenleri değişmeye başladı ve sonunda iki fazlı uyku düzenini benimsediler. Yani 4 saat uyudular, 2-3 saat uyandılar ve sonra 4 saat daha uykuya daldılar.

güne gülümseyerek başlayan bir adam Uyku düzenleri her zaman normal veya anormal olarak kabul edilemez. Vücudun sirkadiyen ritimlere verdiği tepkiye bağlıdır.

Bifazik uyku türleri

Bifazik uykuyu düzenlemenin birkaç yolu vardır. En yaygın mod, İspanya veya Yunanistan gibi ülkelerde hala çok yaygın olarak uygulanan şekerleme veya siesta olarak bilinir. Genel olarak 3 tip bifazik uykudan bahsedebiliriz:

  • Kısa bir siesta: Geceleri 6 saat uyku ve gün ortasında 20 dakikalık şekerleme.
  • Uzun şekerleme: Geceleri 5 saat uyumak ve gün ortasında bir ile bir buçuk saat arasında uzun bir şekerleme.
  • Radikal bifazik: Bu, uyku süresinin ikiye bölünmesinden oluşur. Genel olarak, 4 saatlik bir sürenin ardından 2 veya 3 saat uyanıklık ve ardından 4 saat daha uyku gelir.

Avantajlar ve dezavantajlar

Bifazik uykunun lehinde ve aleyhinde kanıtlar var. Kısa ve uzun şekerlemelerin hafızayı, öğrenme yeteneğini, ayıklığı ve ruh halini geliştirdiği gösterilmiştir. Ancak özellikle çocuklarda gece uykusunu etkiliyorsa iyi bir fikir olmayabilir.

Yeterince uyumadığınızda veya uyku kaliteniz düşük olduğunda, bilişsel zorluklar, kardiyovasküler hastalık, obezite ve tip 2 diyabet gibi rahatsızlıkların olasılığını artırırsınız. Aslında, bazı uykusuzluk sorunları, iki fazlı dinlenmeye ihtiyaç duyan kişilerde tek fazlı uykuyu dahil etmeye çalışmanın etkisi olabilir.

Polifazik uyku nedir?

Polifazik uyku daha az yaygındır ve günde ikiden fazla segmentte uyumayı içerir. Primatlar monofazik olmasına rağmen çoğu memelide bu model vardır.

Bazıları bu modla optimum dinlenmenin sağlanabileceğini düşünüyor. Öte yandan diğerleri buna şüpheyle bakıyor.

Polifazik uyku türleri

Birkaç çeşit polifazik uyku vardır. Pek çok insan kendi kaprislerine veya kolaylıklarına göre kendi uyku bölümlemelerini oluşturur. Ancak, baskın olan 3 tane var:

  • Dymaxion programı: Bu, her 6 saatte bir 30 dakikalık kestirmeyi içerir. Bu, günde toplam 2 saat şekerleme sağlar. Amerikalı mimar Buckminster Fuller tarafından 2 yıl boyunca uygulandı ve doktorlar sağlıklı olduğunu onayladı.
  • Uberman’ın programı: Bu, günde toplam 3 saat uyku için her 4 saatte bir 20 dakikalık şekerleme yapmayı içerir. Polifazik uykunun en katı şeklidir.
  • Herkesin programı: Bu, gün boyunca yayılmış 20 dakikalık 3 şekerleme ile geceleri 3 saatlik bir uyku bloğu yaratmaya karşılık gelir. Blok ve şekerlemelerin zamanlamasında çok sayıda varyasyon vardır.

Avantajlar ve dezavantajlar

Çok fazlı uykunun faydalarına dair bilimsel bir kanıt yok. Bununla birlikte, denizcilerle yapılan araştırmalara göre, seyahat veya savaş gibi dış nedenlerle uykusuzluktan kaynaklanan kesintileri önlemek için iyi bir alternatif olabilir.

Uzmanlar, çok fazlı uykunun uyku yoksunluğuna benzer etkilere neden olabileceği konusunda hemfikirdir. Bu, obezite, yüksek tansiyon, depresyon, anksiyete, psikoz, kalp hastalığı, diyabet ve obstrüktif apne gibi bozuklukların riskini artırır.

uykulu kadın Seçilen uyku düzeni, uyum sağlamazsak hafıza sorunları gibi rahatsızlıklara yol açabilir.

Bifazik veya polifazik uykuyu benimsemek

Birçok kişi, iki fazlı ve çok fazlı uykudan faydalar bildirmektedir. Ancak uyku düzeninde değişiklik dikkatle yapılmalıdır.

Doktorların çoğu, farklı şekilde yayılmış olsalar bile, gerekli uyku saatlerini sağlamanın çok önemli olduğunu söylüyor. Pek çok konuda olduğu gibi bunda da birinin söylediği ile diğerininki arasında büyük farklılıklar olabilir.

Genel bir kural olarak, bir kişi gece kesintisiz uyursa, bifazik veya polifazik uykuyu benimsemeleri için hiçbir neden yoktur. Öte yandan eğer birisi uyumakta güçlük çekiyorsa bu yöntemleri denemek iyi bir fikir olabilir.

Yeni uyku düzenine uyum süreci genellikle 2 ila 3 hafta sürer. Herhangi bir rahatsızlık hissedilirse, önceki kalıba dönmek en iyisidir. Uyku söz konusu olduğunda, keşfedilecek çok şey var. En önemli gösterge, uykudan sonra iyi dinlenmiş hissetmektir.  Uykusuz Geçen Zamanı Nasıl Telafi Ederiz? Uykusuz Geçen Zamanı Nasıl Telafi Ederiz? Uykusuz geçen zamanın telafisi mümkün değildir. Daha az uykunun, vücudunuza ve beyninize vereceği zarar karşılanmaz. Daha fazla oku »

La entrada Bifazik ve Polifazik Uyku Nedir ve Ne Zaman Önerilir? aparece primero en Sağlığa bir adım.


Kaynak: https://sagligabiradim.com/bifazik-polifazik-uyku-nedir-ne-zaman-onerilir/

Bu içeriği paylaş